|

Wizyta studyjna pn. „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym” w ramach realizacji operacji „Ułęskie Święto Jabłka”

Plakat zapraszający na wydarzenie Wizyta studyjna pn. „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym”. Po lewej stronie widoczny kosz z czerwonymi jabłkami stojący w trawie. W lewym górnym rogu widocznie logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Ułężu. Na środku w górnej części plakatu napis Wizyta studyjna „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym”. poniżej wymieniony został cel oraz program operacji.

 Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu jako Partner Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich realizuje zadanie pn. „Ułęskie Święto Jabłka” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lat  2014-2020 - Plan Operacyjny na lata 2020-2021.  Celem operacji jest zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez organizację Wizyty studyjnej do Sandomierza pn. „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym”, warsztatów kuchni molekularnej pn. „Dla Smakoszy”, spotkania  z właścicielami Tłoczni Soków Państwa Sary i Pawła Poterków w Trzciankach, oraz wydarzenia towarzyszącego w postaci Pikniku pn. „Jabłkowy Piknik Rolniczy” jako podsumowanie projektu.

Wizyta studyjna pn. „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym” adresowana jest do wszystkich grup społecznych, do producentów produktów żywnościowych, do rolników, mieszkańców Gminy Ułęż i Powiatu Ryckiego. Uczestnicy wyjazdu będą mogli poznać dobre praktyki i techniki sadownicze stosowane w sadach ziemi sandomierskiej, oraz zaznajomić się z możliwościami ich zastosowania w swoich gospodarstwach, poprzez spotkania z właścicielami gospodarstwa agroturystycznego „Dzika Róża”, w rodzinnej tłoczni soków w Polanowie, w Świętokrzyskim Ogrodzie Inspiracji w Andruszkowicach, w gospodarstwie ogrodniczym „Szymanówka", Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach, odwiedzą Winnicę „Sandomierską”, Winnicę „Zawrociu” w Pęchowie, Winnicę „Nobilis” w Faliszowicach, Winnicę „Król” w Radoszkach oraz zwiedzą  Izbę Tradycji Ogrodniczej.  W wyniku Wizyty studyjnej nastąpi wymiana informacji, doświadczeń oraz aktywizacja i integracja międzypokoleniowa społeczeństwa. Organizacja wizyty jest ważnym doświadczeniem dla uczestników ze względu na poznanie nowatorskich form aktywizacji środowiska wiejskiego, wymianę doświadczeń, zdobytą wiedzę nt. wpływu działalności pozarządowych na rozwój i promocję gminy. Uczestnicy poznają wzorce podejmowanych inicjatyw lokalnych, nawiążą kontakty by mieć możliwość ze skorzystania z ich wsparcia i wymiany praktyk.