|

Żegnamy rok 2021!

Kolaż złożony ze zdjęć zrobionych podczas wręczania nagród w konkursach przeprowadzonych przez Jednostkę Regionalną KSOW. Po prawej stronie na łososiowym tle pionowy napis: Rok 2021 z KSOW-em. Po środku kolażu między zdjęciami na takim samym tle napis: konkursy

Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od rozpoczęcia Nowego, 2022 roku. Nadszedł czas, by pożegnać oraz podsumować ten mijający 2021.

Mimo ciągle trwającej pandemii, był to rok pełen wydarzeń organizowanych przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Województwo Lubelskie. Zespół JR KSOW dołożył wszelkich starań, by wydarzenia te były bezpieczne i zgodne z wymogami sanitarnymi. Oprócz wielu konkursów organizowanych dla mieszkańców obszarów wiejskich (konkursy na najpiękniejsze stroiki i ozdoby wielkanocne oraz bożonarodzeniowe) przeprowadziliśmy także konkurs dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych „Strażak – Prawdziwy Bohater Wsi”. Doceniając rolę, jaką pełni Ochotnicza Straż Pożarna w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców terenów wiejskich postanowiliśmy zadbać o kondycję fizyczną druhów podczas meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami OSP Wierzbica a OSP Kanie w ramach akcji „Ochotniczy mecz strażaków”.

Hołdując powiedzeniu „w zdrowym ciele-zdrowy duch” oraz mając na uwadze aktywizację oraz promowanie i upowszechnianie zdrowego trybu życia wśród mieszkańców wsi, zaprosiliśmy mieszkańców lubelskich terenów wiejskich do udziału w drugiej już edycji rajdu rowerowego połączonego z grą terenową o nazwie „Lubelskie Rowerowe z KSOW’em”.

Jednak najważniejszym, cieszącym się największą popularnością wydarzeniem była kolejna już edycja konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich: „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Tradycyjna kuchnia ludowa przesiąknięta jest smakiem i zapachem ziół. To właśnie one stały się inspiracją do tegorocznej edycji wydarzenia.

Po 4 tygodniach intensywnych zmagań kulinarnych i rękodzielniczych podczas półfinałów konkursu wyłoniono finalistki, które 4 września spotkały się w amfiteatrze Kumowa Dolina w Chełmie. Przyjechało tu blisko 500 Pań z 143 kół, które w półfinałach zajęły I, II i III miejsca w każdej z kategorii:Ziołowe skarby kulinarne”, „Ciasto jak dawniej” oraz „Serweta inspirowana tradycją”.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla uczestniczek Gali Finałowej, warto wspomnieć o filmie, w którym Karol Okrasa, w malowniczej scenerii ruin Zamku w Krupem, specjalnie dla naszych Pań, ujawnił swoje ziołowe tajniki kulinarne.

To tylko  niektóre z wydarzeń, jakie zostały zorganizowane przez JR KSOW oraz Województwo Lubelskie w celu aktywizacji mieszkańców wsi, podniesienia jakości wdrażania PROW oraz promocji zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Duży wkład w realizację celów KSOW mają operacje partnerskie.W czerwcu podpisano umowy z Partnerami Krajowej Sieć Obszarów Wiejskich w ramach konkursu nr 5 dla Partnerów Sieci, dzięki którym zrealizowane zostały m.in.:dobre praktyki zagraniczne,warsztaty wikliniarskie, rękodzielnicze, kulinarne, szkolenia smart village, czy filmy promujące dobre praktyki PROW.

Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie jeszcze bardziej owocny w wydarzenia promujące PROW i obszary wiejskie oraz aktywizujące ich mieszkańców, czego sobie i Państwu życzymy! Szczęśliwego Nowego Roku!

Dyrekcja Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich wraz z pracownikami Jednostki Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich