
Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.
Już od XVI wieku rolnik ścinając ostatnią kiść zboża (tzw. dorżnięcie ostatnich kłosów zboża stąd nazwa dożynki), żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec święcono podczas dziękczynnej mszy świętej, a później barwny korowód niósł go do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac. Zaszczyt niesienia wieńca przypadał najlepszej żniwiarce, za którą podążał odświętny korowód żniwiarzy niosących wyczyszczone i przybrane w kwiaty kosy i sierpy. Po uroczystościach wieniec dożynkowy był przechowywany przez zimę, aż nadszedł czas siewu, wtedy wykruszano z niego ziarno i wsypywano do worków z ziarnem siewnym.
W minioną niedzielę (12 września br.) na Dożynkach Wojewódzkich 2021, które odbyły się w Lubyczy Królewskiej, rolnicy podziękowali za tegoroczne plony. Podczas wydarzenia został rozstrzygnięty konkurs na tradycyjny i współczesny wieniec dożynkowy zorganizowany przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W kategorii Konkursu „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy” przyznano następujące nagrody pieniężne:
- I miejsce — 3 500,00 zł
- II miejsce —3 000,00 zł
- III miejsce — 2 000,00;
- 15 wyróżnień – 500 zł.
Uczestnicy Konkursu w kategorii „Najładniejszy współczesny wieniec dożynkowy” zostali nagrodzeni kwotami:
- I miejsce — 2000,00 zł
- II miejsce —1 500,00 zł
- III miejsce — 1 000,00 zł
- 10 wyróżnień - 500 zł.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!