|

Gala Finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Grupowe zdjęcie laureatek finału konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

W miniony piątek 2 października poznaliśmy laureatów konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Podczas Gali konkursowej wybrane zostały: najlepsza szarlotka, w tej kategorii zwyciężyła Szarlotka Cioci Krysi – KGW Pukarzowianki; Najlepsza potrawa z wykorzystaniem lubelskich jabłek, tu znowu bezkonkurencyjna okazała się Lekko Pikantna Zupa Jabłkowa z Czipsami z Boczku – KGW w Rossoszu; Najpiękniejszym rękodziełem, okazały się Duże Kwiaty Ogrodowe wykonane przez KGW Kukiełczanki. 

Gala konkursowa została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy, a podczas samego wydarzenia obecna była Pierwsza Dama. Pani Agata Kornhauser-Duda próbowała przysmaków przygotowanych specjalnie na konkurs, niektórych nawet po raz pierwszy,

- Miałam okazję, wraz z panem Marszałkiem, skosztować wspaniałych potraw, podziwiać piękne rękodzieło. Najbardziej smakowała mi szarlotka z bezą, świetny był smalec z jabłkami i zupa jabłkowa na ostro, którą jadłam pierwszy raz w życiu – wyliczała.

Pani Prezydentowa podkreśliła również ogromną rolę jaką ogrywają Koła Gospodyń Wiejskich w szerzeniu tradycji i kultury w województwie lubelskim.

- To właśnie tutaj nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, by w gronie rodziny i przyjaciół cieszyć się płodami tej ziemi. To tutaj śpiewa się piękne, ludowe piosenki, tańczy się ludowe tańce i robi piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą kobiet. Z radością patrzę, jak panie są dumne ze swoich osiągnięć. Widzę to w szerszym kontekście. Przez ostatnie pięć lat miałam szereg możliwości, żeby zapoznać się z działalnością kół gospodyń wiejskich. W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia kulturalnego w swoich małych ojczyznach. Panie najlepiej znają potrzeby swojego środowiska. Polska wieś wspaniale rozkwita, staje się coraz bardziej nowoczesna i to jest wielka pań zasługa – chwaliła Agata Kornhauser-Duda.

Podczas Gali nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu zespołów: Majdaniacy, Leszczyniacy, ZTL UMCS w Lublinie oraz Alicji Majewskiej z zespołem.

Gospodarzem całego wydarzenia był Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, który wręczył nagrodzonym Paniom okazjonalne czeki i podkreślił bogactwo naszej lubelskiej tradycji i siłę kultury wiejskiej drzemiącej w Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Lubelskiego. Pan Marszałek potwierdził także, że dzieła tworzone rękami Pań z KGW rozsławiają nasz region na terenie całego kraju.