|

Wyjazd studyjny do Strasburga dla laureatów konkursu "Kobieta Przedsiębiorcza"

Grupa osób stoi w holu Parlamentu Europejskiego. Są to kobiety z kół gospodyń wiejskich, które zwyciężyły w półfinałach konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza” na szczeblu powiatowym. Panie ubrane są w stroje ludowe. Wśród nich jest Pan Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego i Pani Ewa Szałachwiej, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Za grupą widać flagi państw członkowskich Unii Europejskiej, powyżej rozwieszona flaga Unii Europejskiej. Hol jest nowoczesny, wysoki, wykończony drewnem, szkłem i metalem.

W dniach 02.12-07.12.2023 r. odbył się wyjazd studyjny do Francji dla laureatów pierwszego miejsca w półfinałach konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza”. Podczas wyjazdu, Panie i Panowie mieli okazję zapoznać się z przedsiębiorczością i sprzedażą bezpośrednią produktów lokalnych oraz zobaczyć małe lokalne przetwórnie zajmujące się przetwarzaniem owoców, warzyw oraz nabiału na terenie Francji.

Spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, których odwiedzali uczestnicy wyjazdu, były okazją do wymiany doświadczeń i zaobserwowania dobrych praktyk. Zdobyte podczas wyjazdu doświadczenia pomogą przygotować się naszym Paniom i Panom z Kół Gospodyń Wiejskich do wprowadzania wykonywanych przez nich lokalnych produktów do sprzedaży detalicznej, tak aby ich potencjał kulinarny i pielęgnowanie tradycyjnych receptur przekuć na aktywność gospodarczą.

W czasie wyjazdu studyjnego uczestnicy mieli okazję odwiedzić:

- Najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie „Christkindelsmärik”, (targ dzieciątka Jezus). W 11 miejscach w samym sercu miasta pojawiają się tradycyjne kramiki, tworząc jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Można na nich znaleźć rzemiosło, produkty spożywcze i tradycyjne dekoracje alzackie. Miasto jest pięknie oświetlone i przybrane dziesiątkami lampek i elementów dekoracyjnych. Warto spróbować alzackie kiełbasy, miody prosto z pasieki, pretzle z grubą solą albo tartym serem, ale również kwadraty pierników i manale (słodkie maślane bułeczki przypominające kształtem świętego Mikołaja).

- Gospodarstwo z lokalnym przetwórstwem nabiału Ferma Schalandos,

Gospodarstwo Ferme des Schalandos położona jest na zboczu góry, w otoczeniu łąk. Gospodarze dużą uwagę przywiązują do ochrony środowiska, dlatego firma Ferme des Schalandos zajmuje się rolnictwem ekologicznym od 1998 roku. Przy gospodarstwie znajduje się sklep, w którym sprzedawane są produkty z gospodarstwa Schalandos oraz z innych (w sumie 17 producentów różnych artykułów tj. wina, sery, mleko, dżemy, miody, a także kosmetyki).

Stosując odpowiedzialne podejście do produkcji sprzedają swoje produkty lokalnie. Współpracują również z jak największą liczbą produktów lokalnych lub francuskich. Pragnąc utrzymać więź z konsumentami, sprzedają swoje produkty w krótkich cyklach za pośrednictwem sklepów producentów, w co są głęboko zaangażowani. Dzięki temu mogą najlepiej odpowiedzieć na lokalne pragnienia i potrzeby. Zależy im także na wprowadzaniu dzieci w świat rolnictwa i przekazywaniu pasji do zawodu. W tym celu są częścią Savoir Vert des Agriulteurs d’Alsace, sieci gospodarstw edukacyjnych, której celem jest przyjmowanie uczniów szkół w celu zapoznania ich z gospodarstwem i środowiskiem rolniczym. Wreszcie, aby chronić rolnictwo, zwłaszcza rolnictwo górskie, Ange aktywnie angażuje się w działania organów rolniczych i różnych stowarzyszeń lokalnych.

- Gospodarstwo oraz sklep Hop'la – Hop la, gdzie uczestnicy zapoznali się z przykładem sprzedaży bezpośredniej.

Małe nasionko Hop’la zakiełkowało w 2005 roku w głowach 6 lokalnych producentów przyzwyczajonych do targowiska. Ich pomysłem było utworzenie wspólnej lokalizacji sprzedaży, aby poradzić sobie z zagrożeniami klimatycznymi na rynkach, co pozwoliłoby im zachować kontrolę nad produkcją do czasu wprowadzenia jej na rynek, wspierając jednocześnie lokalną gospodarkę.

Podczas tych spotkań roboczych wielokrotnie powtarzano alzackie wyrażenie „Hop’la”, aż stało się ono istotne w świadomości samych producentów. W marcu 2012 roku w Oberhausbergen, kilka minut drogi od Strasburga, otwarto sklep Hop'la, stając się jednym z pierwszych sklepów producenckich w formie spółdzielni we Francji. Spółdzielnia szybko znalazła swoich odbiorców i poczuła się zobowiązana do rozwoju, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Pojawiają się nowe referencje produktów, a do kooperatywy dołączają nowi producenci. W 2023 roku spółdzielnia zrzesza ponad 70 producentów i przez cały rok oferuje prawie 4500 referencji lokalnych i rolniczych.

- Ferma Dollinger, która jest gospodarstwem wielopokoleniowym. Aktualnie prowadzone wspólnie przez Pana Andree Dollinger i jego partnerkę. Gospodarstwo zajmuje się produkcją warzyw ale w swoim sklepie ma dostępne kilkadziesiąt rodzajów produktów spożywczych w tym lokalne wina. Warto wspomnieć, że ferma położona jest na terenie nieformalnej stolicy szparagów.

Ponadto, odbyły się spotkaniu z instytucjami wspierającymi małych i lokalnych przedsiębiorców, między innymi z Panią Louise Blum, kierownikiem projektu w Dyrekcji Spójności Terytorialnej Regionu Grand Est oraz Panią Sarah Guntz, Doradcą Handlowym Fruits et Legumes d'Alsace.

IFLA (Interprofession Fruits & Vegets d’Alsace) zrzesza alzackich producentów, dystrybutorów (GMS), hurtowników i przetwórców owoców i warzyw od 18 lat.

Ta jedyna w swoim rodzaju struktura we Francji jest alzacką specyfiką, która zawsze czyniła dialog źródłem działania. IFLA zachęca i ułatwia dialog międzybranżowy: – prewencyjnie, w celu optymalizacji marketingu dużej produkcji, połączenia producenta z potencjalną siecią dystrybucji, usprawnienia relacji w ramach tego samego sektora itp.

Stowarzyszenie stara się również zaradzić napięciom związanym z nadprodukcją lub niedostateczną produkcją, aby utrzymać dialog między stronami działającymi na rynku owoców i warzyw. Ich skuteczne metody marketingowe zbudowały markę Fruits et Legumes d’Alsace, którą łatwo można rozpoznać na półkach sklepowych nie tylko Alzacji. Szczegóły ich działań przybliżyła nam Pani Sara Guntz, Doradca Handlowy w Stowarzyszeniu Owoców i Warzyw Alzacji.

Mieliśmy również okazję wysłuchać Pani Louise Blum, Kierownika Projektu Inżynierii Terytorialnej, Dyrekcji Spójności Terytorialnej Regionu Grand Est (odpowiednika Wydziału Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego), która przedstawiła zasady wspierania lokalnego oraz regionalnego rolnictwa przez władze regionalne oraz opowiedziała o strukturze administracyjnej instytucji zajmujących się rolnictwem (tj. stowarzyszenia, Izba Rolnicza – w której siedzibie odbywało się spotkanie, a także współpracy z innymi krajami tj. Niemcy, Szwajcaria czy Belgia, które wchodzą w skład geograficznego regionu Grand Est).

Podsumowaniem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim.

Stolica Europy – takie miano nadano Strasburgowi ze względu na mieszczące się tutaj instytucje: Parlament Europejski, Europejski Trybunał Praw Człowieka i Radę Europy.

. Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, linia Opis wygenerowany automatycznie