Baza Partnerów KSOW

Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich

Forma prawna:
Organizacja pozarządowa (m.in.: stowarzyszenia, fundacje, KGW, OSP)

NIP:
Polska

Adres siedziby:
świętokrzyskie
ulica Stanisława Staszica 2
26-200 Końskie

Numer telefonu: 697198000
Adres e-mail: j.rupniewska@ceramikastyle.pl

Zasięg terytorialny:
lokalny

Priorytety PROW:

I. Transfer wiedzy i innowacje

 • Transfer wiedzy
 • Innowacje społeczne i organizacyjne
 • Doradztwo rolnicze

II. Rentowność i konkurencyjność gospodarstw

 • Alternatywne źródła dochodów dla rolników (różnicowanie dochodów gospodarstw)
 • Małe gospodarstwa rolne

III. Organizacja łańcucha dostaw żywności

 • Skrócone łańcuchy dostaw żywności
 • Marketing produktów rolnych
 • Nowe kategorie biznesu (np. bioekonomia, ekonomia cyrkularna

V. Efektywne gospodarowanie zasobami

 • Gospodarka o obiegu zamkniętym/ samowystarczalność energetyczna gospodarstwa
 • Optymalizacja zużycia wody

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

 • Aktywizacja społeczna
 • Ekonomia społeczna i ekonomia doświadczeń
 • Odnowa wsi

Opis dotychczasowej działalności:

Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich

Powiatowa Rada Kół Gospodyń została powołana 20 czerwca 2020 r. z inicjatywy Starosty Powiatu Koneckiego- Grzegorza Pieca oraz Justyny Rupniewskiej. Zebranie założycielskie odbyło się w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.

 

Rada pełni rolę konsultacyjną doradczą i inicjatywną współpracując z Zarządem Powiatu Koneckiego. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pań z KGW możliwa jest jeszcze lepsza realizacja potrzeb lokalnej społeczności. Warto podkreślić że Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie koneckim prężnie działają niemal w każdej większej wsi a integracja podejmowanych przez nie działań może przynieść tylko pozytywne efekty.

Obecnie w skład PRKGW wchodzą 23 z 45 kół zarejestrowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie koneckim. Przewodniczącą została wybrana w głosowaniu Justyna Rupniewska.

Już na spotkaniu inauguracyjnym Panie pokazały na co je stać przypominając o tradycji nocy świętojańskiej. Przybyłych gości przywitał wystrzał z armaty a następnie na taflę malenieckiego stawu kolejno trafiały kolorowe wianki przygotowane przez koła. Zwyczajowi temu towarzyszyły dźwięki tradycyjnej ludowej pieśni „Wiła wianki i rzucała je do falującej wody…” która porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Nie zabrakło również lokalnych smakołyków – kugla pierogów kapusty z grochem staropolskich wędlin różnego rodzaju ciast i świeżutkiego chleba prosto z pieca. Była to doskonała okazja do rozmów wymiany doświadczeń oraz nawiązania bliższych kontaktów.

W lipcu 2020 r. panie wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Polska Gospodyni poświęconym projektom unijnym których celem jest promocja regionu zachowanie lokalnej tradycji kultury i historii.

W sierpniu 2020 r. gospodynie działające w Powiatowej Radzie KGW zorganizowały w Maleńcu wydarzenie kulinarne „Fabryka Smaku” propagujące lokalne dziedzictwo kulinarne i tradycje rzemieślnicze powiatu koneckiego. W ramach tego spotkania odbyły się warsztaty kulinarne degustacje tradycyjnych potraw takich jak kugiel pierogi tradycyjne pieczywo oraz pokazy dawnych technologii wytwórczych.

Mimo restrykcji epidemicznych Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi ożywioną działalność. W listopadzie 2020 r. przewodnicząca PRKGW wraz ze starostą koneckim zorganizowali konkurs online „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Koneckiego przy udziale kół z Powiatowej Rady” który cieszył się dużym zainteresowaniem. Celem konkursu było propagowanie dziedzictwa kulturowego powiatu koneckiego oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu.

Rok 2021 rozpoczął nieco później spotkania i ożywioną działalność KGW w powiecie koneckim ze względu na sytuację pandemiczną w kraju. Ale już 12 czerwca 2021 roku panie z powiatowej rady mogły wspólnie spotkać się w Maleńcu w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym na warsztatach kulinarnych z projektu LGD u Źródeł w Modliszewicach napisanego przez Justynę Rupniewską. Warsztaty kulinarne przeprowadzone były przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy z Kielc z Krzysztofem Zamczykiem na czele. Na szkolenie do Maleńca przybyło około 70 osób z 14 kół Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich a menu zostało przygotowane i dobrane przez kieleckich kucharzy. W jego skład wchodziły

Zakąska carpaccio z buraka pieczonego z ziołami z kozim serem karmelizowanymi orzechami rukolą i oliwą smakową.

Zupa krem z białych warzyw z bekonowym chrustem i grzankami.

Danie główne pierś z kaczki na szparagach gotowana w niskiej temperaturze z jusem i smażonymi warzywami.

Deser lody owocowe przygotowane za pomocą ciekłego azotu.

Zakąski zimne omlet szpinakowy z wędzonym pstrągiem kremem chrzanowym i szczypiorkiem i tatar z bałtyckiego śledzia w stylu francuskim.

Równocześnie podczas warsztatów KGW odbyło się 12 czerwca 2021 roku spotkanie sołtysów z powiatu koneckiego z Bartłomiejem Orłem – pełnomocnikiem premiera Ds.” Czystego Powietrza”.

W sezonie letnim koła organizowały mnóstwo imprez w swoich miejscowościach i wspólnie ze starostwem czego przykładem są Festyny w ramach Narodowego Programu „Szczepimysię”.

W październiku 2021 roku Starosta Konecki Grzegorz Piec wraz z przewodniczącą powiatowej Rady Justyną Rupniewską zaprosili koła z powiatu koneckiego do Maleńca do zabytkowego Zakładu Hutniczego na zakończenie sezonu i podziękowanie wszystkim kgw za aktywną działalność. Podziękowania za ożywioną działalność i promocję naszego powiatu poza granicami województwa dziękował również Bartłomiej Orzeł.

 

Data rejestracji: 28.10.2021