Baza Partnerów KSOW

Zakład Gospodarki Żywnościowej i Wsi, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Forma prawna:
Jednostka naukowa/ uczelnia wyższa

Adres siedziby:
wielkopolskie
ul. Bogumiła Krygowskiego 10
61-680 Poznań

Numer telefonu: 61 8296161; 61 8296135
Strona WWW: http://igsegp.amu.edu.pl/struktura-instytutu/zaklad-gospodarki-z
Adres e-mail: aniaka@amu.edu.pl

Zasięg terytorialny:
ogólnopolski

Priorytety PROW:

V. Efektywne gospodarowanie zasobami

  • Gospodarowanie gruntami rolnymi
  • Gospodarka leśna/ zalesianie
  • Odnawialne źródła energii

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

  • Przedsiębiorczość/ pozarolnicze miejsca pracy
  • Odnowa wsi
  • Infrastruktura wiejska ( m.in.: zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka mieszkaniowa, internet)

Opis dotychczasowej działalności:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to od 1919 r. wiodąca polska uczelnia (3 miejsce, Perspektywy 2016), obecnie jeden z czołowych uniwersytetów polskich pod względem liczebności akademickiej, która w 2015 r. liczyła ponad 48 tys. osób. Do podstawowych zadań UAM, zgodnie z jego statutem, należy nie tylko kształcenie i wychowywanie studentów, lecz również prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług badawczych, współpraca z otoczeniem oraz upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki.

Zakład Gospodarki Żywnościowej i Wsi funkcjonuje w ramach Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej od 1984 r. Jest to jednostka organizacyjna Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakład łączy działalność dydaktyczną z pracą naukowo-badawczą.

Prowadzi i promuje badania w zakresie regionalnego zróżnicowania procesów społeczno-gospodarczych i przestrzennych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Realizuje swoje badania poprzez współdziałanie z organami państwowymi, GUS, samorządowymi, społecznymi, jednostkami PAN, organizuje konferencje i seminaria naukowe, wykonuje ekspertyzy, raporty i opracowania związane z problematyką rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Pracownicy współpracowali m.in. z Centrum Badań Metropolitarnych dla którego wykonali szereg opracowań i ekspertyz związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi. Uczestniczyli też w dużym projekcie dotyczącym obszaru metropolitarnego Poznania. Ponadto zrealizowano 2 duże granty ministerialne (Przestrzenna transformacja struktury agrarnej a wielofunkcyjny rozwój wsi w Polsce, 1998, ss. 511; Struktura przestrzenna rolnictwa Polski u progu XXI wieku, 2005, ss. 453), trzeci zlecony przez GUS (Zróżnicowanie przestrzenne rolnictwa, 2014, ss. 487). Opracowano strategię rozwoju turystyki w gminie Sieraków do 2020 roku, 2016, ss. 119). Wyniki badań przedstawiane są na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Data rejestracji: 14.12.2016