Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z wyjazdu studyjno-szkoleniowego dla LGD do Austrii

07.06.2018

    W dniach 20-26 maja 2018 r. Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego zorganizował wyjazd studyjno-szkoleniowy dla przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z terenu naszego województwa. Miejscem docelowym była miejscowość Telfs. W wyjeździe wzięło udział 24 uczestników.

             Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie przedstawicieli LGD
z przedsiębiorczością i turystyką regionu Tyrol oraz zaobserwowanie dobrych praktyk w zakresie wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych i kulturowych dla poprawy jakości życia mieszkańców na terenach wiejskich.

               Na poszczególnych etapach wizyty w Austrii uczestnicy zapoznali się z działalnością trzech LGD, z procesem planowania, zarządzania oraz wdrażania projektów na terenie Tyrolu.    Odwiedzili miejsca, w których realizowane były projekty w ramach programu Leader oraz obiekty, gdzie wytwarza się lokalne produkty. W praktyczny sposób poznali różne formy sprzedaży produktów lokalnych.

                Jednym z pierwszych punktów programu było spotkanie z przedstawicielem regionu Landeck (LAG Regionalmanagement für den Bezirk Landeck „Regio L” - Panią Stefanie Peterbauer, która przedstawiła prezentację dotyczącą walorów regionu w kontekście przedsiębiorczości, rolnictwa i rozwoju działań społecznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja projektu Naturpark Kaunengrat przez Pana Ernsta Partla "Kaunergrat", który wyraził opinię, iż istotną kwestią dla osób zarządzających jest to, aby aktywna ochrona przyrody i zrównoważony rozwój regionalny były połączone w najlepszy możliwy sposób. Poinformował również, że w Austrii zwraca się dużą uwagę na ochronę dziedzictwa naturalnego, równocześnie dbając o rozwój przedsiębiorczości, rolnictwa i sieciowanie współpracy. Park przyrody Kaunergrat działa na rzecz rozwoju turystycznej oferty regionu. W dalszej kolejności grupa udała się do  Piller Moor - jednego z najbardziej zróżnicowanych wrzosowisk w Tyrolu, miejsca występowania rzadkich gatunków, takich jak mięsożerna rosiczka. Funkcjonujący tu projekt turystyczny w postaci ścieżki dydaktycznej jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych, to innowacyjny projekt turystyczny i przykład dobrych praktyk. W trakcie przejazdu do powyższego miejsca przedstawiciel Izby Rolniczej zapoznał uczestników wyjazdu z charakterystyką rolnictwa i małej przedsiębiorczości na terenie regionu Landeck dotyczącą m.in. produkcji zwierzęcej, produktów lokalnych, opłacalności produkcji oraz doradztwa rolniczego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w firmie rodzinnej Maass w Prutz, podczas której właściciel przedstawił krótką prezentację na temat swojej działalności, historii firmy, głównych kierunków produkcji, sprzedaży oraz marketingu produktów. Następnie grupa udała się do kompleksu Erlebnis Sennerei, który jest przykładem połączenia obiektu turystycznego, produkcji i sprzedaży produktów lokalnych oraz wspaniałej oferty spędzania wolnego czasu, uwzględniając potencjał i zasoby lokalne. Dodatkowo włączony jest element zabawy dla całych rodzin, wycieczek grupowych czy szkolnych. Farma pokazowa jest dobrym przykładem prezentacji górskich farm i alpejskich pastwisk w dolinie Zillertal, uwzględniając naturalną produkcję i chów zwierząt (krów, owiec, kóz, ekologicznych kurczaków czy pszczół miodnych).  Uczestnicy zapoznali się z  przetwarzaniem mleka, a następnie mogli przekonać się o smaku i jakości kremowych odmian jogurtów (8 różnych stacji degustacyjnych) oraz degustacji serów produkowanych przez lokalnego producenta. Kolejnym punktem programu była wizyta w Marthalle. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z największą halą targową w Tyrolu, produktami lokalnymi, sposobami prezentacji oraz funkcjonowaniem targowiska.
              W kolejnym dniu grupa wyruszyła do Muzeum Ötzidorf. W trakcie przejazdu przedstawicielka LAG Melania Salega zapoznała uczestników z działalnością, funkcjonowaniem i budżetem LAG Regionalmanagement Bezirk Imst „Regio Imst” DI (FH)  (Region Imst), w tym
z poziomem dofinansowania oraz przykładami projektów realizowanych przez organizację. Wizyta w Muzeum Özidorf była doskonałym przykładem projektu z dofinansowaniem ze środków Leader, łączącym lokalne bogactwo przyrodnicze i historyczne z ofertą turystyczną.
            Następnie uczestnicy udali się do Parku Ptaków, gdzie odbyła się prezentacja ptaków drapieżnych. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w firmie Feelfree Touristik Outdoor Erlebnis GmbH, gdzie odbyła się prezentacja realizowanego projektu ze środków Leader dotyczącego kształcenia specjalistycznego osób zajmujących się aktywną turystyką np. wspinaczka, rafting itp. Ponadto właściciel firmy przedstawił uczestnikom cały kompleks turystyczny dopasowany do różnych wymagań i możliwości finansowych klientów. Prowadzona była dyskusja na temat turystyki oraz przedsiębiorczości na terenie Tyrolu. Kolejnym punktem była wizyta w miejscowości Badesse Mieming, gdzie znajduje się kąpielisko z zapleczem rekreacyjnym, które zostało dofinansowane ze środków LEADER. Informacje na temat jego prowadzenia przedstawił prezes Martin Kapeller. Uczestnicy zadawali dużo pytań dotyczących alternatywnych projektów w Polsce i Austrii.

            W kolejnym dniu grupa udała się do Kandlerhof Steinach, gdzie odbyło się spotkanie z Prezesem LAG Regionalmanagement Wipptal „Regio Wipptal” Dott.ssa Sabine Richter. Uczestnicy zapoznali się z prezentacją LGD dotyczącą najważniejszych kierunków działalności oraz projektów realizowanych przez organizację. Następnie Pan Kandlerhof Steinach przedstawił swoje gospodarstwo rolne (produkcja bydła, trzody i kur niosek). Właściciel jest również inicjatorem prowadzonego nieopodal wraz z innymi rolnikami z okolicy sklepu bezobsługowego, gdzie sprzedawane są warzywa, owoce, produkty mleczarskie, pieczywo, jaja, makarony, lokalne wędliny i ryby. Jest to wyjątkowo innowacyjne przedsięwzięcie, którego nie można spotkać na terenie Polski, a dotyczy sprzedaży produktów lokalnych. Uczestnicy zapoznali się ze strategią sprzedaży bezpośredniej w Tyrolu i współpracy z lokalną gastronomią. Bogaty program obejmował również przejazd do Wienerhof Trins - lokalnej restauracji bazującej na produktach od okolicznych rolników. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z zasadami współpracy między przedsiębiorcami a rolnikami i wspólnej promocji regionu poprzez produkty lokalne. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Mühlendorf Gschnitz-kompleksie turystycznym wykorzystującym potencjał wody jako atrakcji turystycznej uwzględniającej również inne naturalne zasoby. Dodatkowo odbyły się warsztaty
z przygotowania balsamu ziołowego jako przykładu produktu wytwarzanego z lokalnych zasobów oraz przedsiębiorczości. Grupa aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.

             Wyjazd studyjno-szkoleniowy sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Schematu II  PROW 2014-2020.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009