Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie

English 
baner

Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Chorwacji 22-26.10.2017 r.

07.11.2017

          W dniach 22-26 października 2017 r. 25 osobowa grupa z województwa lubelskiego uczestniczyła w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Chorwacji. Bogata tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące Lokalnych Grup Działania, między innymi poznanie przykładów dobrych praktyk w zakresie wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych i kulturowych dla poprawy jakości życia mieszkańców na terenach wiejskich.       

           Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczestników  przedsiębiorczością i turystyką regionu Dalmacja oraz wymiana informacji i zaobserwowanie dobrych praktyk poprzez spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami Lokalnych Grup Działania. Bogaty program obejmował spotkania z przedstawicielami dwóch LGD z terenu Dalmacji, z lokalnymi przedsiębiorcami realizującymi projekty oraz wizytacje w  gospodarstwach zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją produktów regionalnych charakterystycznych dla Chorwacji. Uczestnikami wyjazdu studyjno - szkoleniowego byli członkowie organów LGD z terenu województwa lubelskiego.

        Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w miejscowości Zadvarje, podczas której odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnej grupy działania ADRION - panem Nikolą Kapitanović oraz panią Ivą Mlinjarić. Następnie  grupa przeszła nad wodospad Gubavica, gdzie miała okazję przekonać się, że potencjał turystyczny regionu LGD wykracza poza wybrzeże Adriatyku. W dalszej kolejności uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Šestanovac, w której odwiedzili lokalnego producenta oliwek pana Jurin’a Dvor. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w gaju oliwnym oraz degustacja lokalnym produktów.  Szeroki program obejmował również spotkanie u kolejnego lokalnego producenta, pana Prius’a Fructus, zajmującego się wytwarzaniem produktów na bazie czereśni oraz winogron. Następnie przedstawiciel LGD przeprowadził prezentację na temat historii powstania oraz obecnej działalności LGD Adrion. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Zarządem Lokalnej Grupy Działania ADRION, które odbyło się w siedzibie Urzędu Gminy Zadvarje.  Uczestnicy wyjazdu mieli okazję porozmawiać na temat wdrażania Programu LIDER w Polsce oraz dowiedzieć się na jakim etapie realizowany jest ww. Program w Chorwacji. Po spotkaniu grupa udała się na wizytę do miejscowości Zmijavci, gdzie spotkała się z burmistrzem regionu oraz wizytowała jeden z domów do wynajęcia dla turystów, będący częścią dużego projektu mającego na celu przekształcenie pustego terenu w miejsce atrakcyjne turystycznie. Projekt zakłada budowę ponad 100 luksusowych domów do wynajęcia z pełnym wyposażeniem rekreacyjnym i wypoczynkowym. Uczestnicy wyjazdu wzięli także udział w spotkaniu z Lokalną Grupą Działania Neretva, w którym uczestniczyła dyrektor pani Tomislava Bule-Radaljac. Ten punkt programu odbył się w winiarni Poliopromet (Terra Madre), która oferuje zwiedzanie winnicy turystom oraz posiada restaurację serwującą lokalne potrawy. Na wstępie pani BuleRadaljac przedstawiła historię LGD oraz opowiedziała o planowanych projektach. Po wystąpieniu odbyła się krótka dyskusja na temat etapów wprowadzania LIDER’a w Polsce w odniesieniu do realiów Chorwacji i obszaru LGD Neretva. Następnie grupa spotkała się z przedstawicielką winnicy, która opowiedziała o historii powstania projektu, źródłach finansowania oraz oprowadziła uczestników po budynku. Duże wrażenie na grupie zrobiła wizyta u lokalnego producenta mandarynek.

         Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Chorwacji  sfinansowany został ze środków Schematu II Pomocy Technicznej PROW 2014-2020 „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009