Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

"Biesiada wokół tradycyjnego jadła" w terminie 20 sierpnia 2017 r.

11.09.2017

          W dniu 20 sierpnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie miała miejsce impreza pn. „Biesiada wokół tradycyjnego jadła”. Organizatorem tych wydarzeń był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”       i Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Kłoczewie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Lubelskiego.

           Głównym celem operacji pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” było wsparcie współpracy i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji dotyczących produkcji żywności tradycyjnej poprzez organizację kongresu producentów żywności tradycyjnej i wydarzeń towarzyszących w formie imprezy plenerowej, a także wymiana doświadczeń związanych z produkcją żywności tradycyjnej, prezentacja lokalnej tradycji kulinarnej, prezentacja producentów żywności tradycyjnej i ich produktów, zapoznanie młodego pokolenia z rodzajami zbóż i kasz, promocja walorów smakowych i zdrowotnych żywności tradycyjnej oraz  integracja społeczności lokalnej.

           W ramach tego zadania w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie odbył Kongres producentów żywności tradycyjnej, w którym udział wzięli zaproszeni producenci z terenu woj. lubelskiego oraz mieszkańcy gminy Kłoczew. Podczas spotkania Pani Jolanta Pecio – właścicielka firmy „Skarby Natury” przedstawiła ciekawy wykład i prezentację na temat „Od gospodarstwa przez pasję do biznesu”. Spotkanie producentów z rolnikami w różnym wieku przyczyniło się do zwiększenia udziału zainteresowanych stron we wdrażanie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, producenci wymienili się doświadczeniami związku
z produkcją żywności tradycyjnej, a młodzi i starsi rolnicy pozyskali wiedzę na temat rozpoczęcia i prowadzenia własnej działalności z wykorzystaniem produktów tradycyjnych, które powstają w ich gospodarstwach. Dla młodych uczestników kongresu takie spotkanie stało się skuteczną motywacją do dalszego rozwoju.

           Drugim etapem przedsięwzięcia pod nazwą „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” były atrakcje przygotowane na placu boiska sportowego w Starym Zadybiu, a wśród nich: Kiermasz produktów tradycyjnych, gdzie można było degustować między innymi miody (Pasieka Amatorska z Kazimierza Dolnego), oleje tłoczone na zimno (olejarnia „Skarby Natury” z Zabłocia), przetwory z płatków i owoców róży („Manufaktura Różana”), wypieki („Alkierz”), przetwory owocowe („Moje Owoce”), wędliny i pierogi („Masarnia Koryś”).  Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Moja buzia się uśmiecha kiedy kasza na nią czeka”. Dodatkowo w ramach imprezy „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” odbył się pokaz gotowania na wielkiej patelni. Podczas pokazu publiczność obserwowała przygotowywanie gulaszu z kaszą pęczak, a następnie degustowała zdrową potrawę. Zorganizowano również konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z kaszą”. Do konkursu zgłoszono 10 potraw. Jury przyznało nagrody za zajęcie I, II i III miejsca:

I miejsce - Rolada ze schabu z kaszą gryczaną (Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka).

II miejsce - Marchwiaki (Stowarzyszenie Nasza Przykwa)

III miejsce - Sajgonki z kaszą pęczak (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bramka).

            Podczas kiermaszu odbyły się również występy artystyczne lokalnych zespołów ludowych: Kłoczewiacy, Czerniczanki z Kapelą, Zespół Ludowy z Kawęczyna oraz zespół „Żywica” z Białorusi.      

            Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009