Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Belgii 27.07-01.08.2017 r.

12.09.2017

          W terminie 27.07-01.08.2017 r. ok. 30 osobowa grupa z województwa lubelskiego uczestniczyła w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Belgii, do regionu Walonia.

          Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem rolnictwa w Belgii, a dokładniej z produkcją i hodowlą zwierząt (bydło, konie), uprawami, nowoczesnym sprzętem rolniczym oraz marketingiem bezpośrednim. Umożliwiło to poznanie dobrych praktyk efektywnego rolnictwa, co w przyszłości może przyczynić się do dywersyfikacji w działalności rolniczej. 

          Jednym z punktów pobytu w Belgii był wyjazd na targi do Libramont, podczas których uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać konie ardeńskie oraz uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. Dużą uwagę przykuwały stoiska wystawiennicze. Odbyły się także spotkania z Prezesem Związku Hodowców Koni Ardeńskich, organizatorami targów oraz władzami miasta Libramont. W trzecim dniu wyjazdu studyjno-szkoleniowego podczas targów mieliśmy okazję spotkać się z Premierem Belgii Panem Charlesem Michelem. Kolejnym punktem była wizyta w gospodarstwie Państwa Vitrou, które zajmuje się hodowlą krów mięsnych rasy Charolaise. Bydło rasy Charolaise pochodzi z centralnej Francji, z okolic dawnej prowincji o nazwie Charollais. Państwo Vitrout oprowadzili całą grupę po swoich pastwiskach oraz przedstawili sposoby karmienia, hodowli, przyjmowania porodów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Hodowla liczyła około 600 sztuk. Kolejnym przystankiem była miejscowość Villers Semeuse Rethel i gospodarstwo Pana Christophera Lamberta.  Gospodarz założył działalność pod nazwą CIA genetiqie innovative, która zajmuje się modyfikacją genów, hodowlą nasienia i embrionów rasy limousine. Gospodarstwo liczyło około 100 krów.

          Następnie grupa udała się z wizytą na farmę krów mlecznych Grand de la Guirguette prowadzoną przez Pana Jean – Marc Canneawy. Głównym elementem farmy była w pełni zmechanizowana hala, w której znajdowały się inkubatory dla cieląt, automatyczna dojarka krów oraz paśnik wraz z miejscem na wodę, drapaki i miejsce do leżenia. Kolejnym punktem programu była wizyta w uroczej miejscowości Awenne, gdzie odwiedziliśmy 2 siostry, których rodzina z pokolenia na pokolenie zajmuje się hodowlą koni ardeńskich.  Siostry Magerat obecnie posiadają około 20 koni. W tym roku na targach w Libramont ich klacz zdobyła IV miejsce, w poprzednich latach ich konie zdobywały najwyższe podium. Podczas wizyty były poruszane takie tematy jak pasza i leki dla koni, sposoby przyjmowania porodów oraz miejsca tegorocznych wystaw koni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

           Wyjazd studyjno-szkoleniowy sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Schematu II  PROW 2014-2020.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009