|

Relacja z Warsztatów kuchni molekularnej pn. „Dla Smakoszy"

Na stole rozstawione są dekoracyjne talerze w odcieniach zieleni i złota z ładnie podanym daniem z kaczki i owocami. Na pierwszym planie talerz zakryty szklaną kopułą spod której rozprzestrzenia się dym. Na dole zdjęcia- w białej, prostokątnej ramce- od strony lewej- logo Unii Europejskiej- dwanaście złotych gwiazdek wpisanych w okrąg na niebieskim, prostokątnym tle, logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Ułężu- Okrąg z szarą oblamówką, w którą wpisana jest nazwa biblioteki, herb gminy Ułęż, otwarta książka, logo Krajowej sieci obszarów wiejskich- trzy, zlokalizowane za sobą litery „i” z siedmioma ramionami w kształcie świecznika, żółty, jaskrawy napis po prawej stronie- Krajowa sieć obszarów wiejskich; logo Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020- minimalistyczny okrąg, w który wpisane są czerwone kłosy, zielona trawa, mała chatka. Po zewnętrznej stronie okręgu, symetrycznie widnieje osiem gwiazdek, po prawej stronie zlokalizowany jest napis Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu jako Partner Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich realizuje zadanie pn. „Ułęskie Święto Jabłka” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Plan Operacyjny na lata 2020-2021 na podstawie umowy nr 11/2021 zawartej w dniu 22 czerwca 2021 r., której celem jest „Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”.

W ramach zadania pn. „Ułęskie Święto Jabłka” biblioteka realizuje Działanie 9 „Wspieranie współpracy w sektorze rolnym i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji”, na który otrzymała dofinansowanie w kwocie 58 058,80 zł. na: wizytę studyjną pn. „Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym”, warsztaty kuchni molekularnej pn. „Dla Smakoszy”, oraz piknik pn. „Jabłkowy Piknik Rolniczy”.

Dnia 3 sierpnia 2021 r. biblioteka zorganizowała wyjazd do Grabowiec Dolnych do restauracji „Gościniec pod Lasem”, gdzie 35 osobowa grupa uczestniczyła w warsztatach kuchni molekularnej pn. „Dla Smakoszy”. Grupa czynnie śledziła przygotowywanie każdej potrawy. Tomasz Mielniczuk szef kuchni restauracji „Gościniec pod Lasem” przygotował pokaz dań wydobywając z nich czystość smaków nietypowymi sposobami i niekiedy w bardzo zaskakujących zestawieniach, degustacja wszystkich przygotowanych potraw wzbudziła nie lada emocje. Program warsztatów: Zarys historii kuchni molekularnej, ciekły azot i suchy lód – zastosowanie chłodzenia w przygotowywaniu dań, emulgacja – łączenie substancji niejednorodnych, techniki Sous Vide –  wolne gotowanie, dekonstrukcja – nowoczesne formy klasycznych dań. Wstąpiliśmy również w odwiedziny do Państwa Poterków. Przedsiębiorstwo "Tłocznia Soków Sary i Pawła Poterków" jest firmą rodzinną, a część ich sadów obejmuje teren również naszej gminy, działa na rynku od 2016 roku. Firma prowadzi swoją działalność  w branży: przetwórstwo owocowo – warzywne, z naciskiem na jabłka.